Protinádorová chemoterapia môže byť neoadjuvantná

0
281

Rakovina hrubého čreva a konečníka ktorá sa profesionálne

Nazýva kolorektálny karcinóm, je druhou najčastejšie diagnostikovanou onkologickou chorobou na svete. V dôsledku tejto choroby zomrie každý rok viac ako pol milióna ľudí. Včasná diagnostika a liečba môže často zachrániť život pacienta.Zatiaľ čo rakovina pľúc je bežnejšia u mužov a rakovina prsníka je častejšia u žien, výskyt kolorektálneho karcinómu je rovnako rozšírený u oboch pohlaví.

Protinádorová chemoterapia môže byť neoadjuvantná

V súčasnosti je v Českej republike približne 75 prípadov tejto choroby na 100 tisíc obyvateľov. Riziko sa zvyšuje s vekom, najmä ľudia vo veku 50 rokov by mali byť opatrní.Dali sme rakovinu hrubého čreva a rakovinu konečníka do rovnakej kategórie, pretože majú veľa spoločného. Okrem iných menších rozdielov sa však líšia hlavne v spôsobe liečby.Ako vzniká nádor.Súčasťou nášho tráviaceho systému je hrubé črevo hrubé črevo a konečník konečník, ktoré spolu tvoria hrubé črevo.

Tvorba nádoru sa tu môže vyskytnúť niekoľkými spôsobmi, najčastejšie sa tvorí z polypov, ktoré sú malými výrastkami črevnej sliznice.Hoci to môžu byť nerakovinové polypy, väčšiu časť tvoria adenómy, ktoré v priebehu rokov vedú k rozvoju rakoviny.Zriedkavejšie môže byť hrubé črevo postihnuté aj iným typom nádoru lymfóm, hemangióm, sarkóm alebo je spojené s výskytom nešpecifických chronických zápalov, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída.

Príčiny rakoviny hrubého čreva a konečníka

Existuje niekoľko významných rizikových faktorov, ktoré ovplyvňujú výskyt kolorektálneho karcinómu. Niektoré z nich, ako napríklad nevhodný životný štýl, môžeme ovplyvniť, ale pre iných to nie je v našich silách.Pokiaľ ide o životný štýl, ľudia by sa mali vyhnúť vysokému príjmu mäsa, párkov, živočíšnych tukov a vyprážaných potravín.

Príčiny rakoviny hrubého čreva a konečníka

Pokiaľ ide o rakovinu konečníka, riziko je hlavne zvýšená konzumácia alkoholu alebo nízky príjem ovocia a zeleniny. Okrem toho sedavý životný štýl, nedostatok pohybu a súvisiaca nadváha prispievajú k rozvoju ochorenia.Faktory, ktoré nemôžeme ovplyvniť, sú genetické dispozície. Rizikom sú najmä ľudia, ktorí majú v rodinnej anamnéze diagnózu kolorektálneho karcinómu, ale aj tí, ktorí mali diagnózu rakoviny prsníka, vaječníkov, maternice a močových ciest.Riziková skupina zahŕňa aj ľudí, ktorí mali v minulosti odstránený adenómový polyp. Dôležitú úlohu zohráva aj vek pacientov, všetci ľudia nad 50 rokov by si mali dávať pozor na túto chorobu.

Vznik rakoviny hrubého čreva a konečníka je tiež spojený s niekoľkými dedičnými ochoreniami, ako napríklad: ako sa prejavuje rakovina hrubého čreva.Príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka zahŕňajú polypy (žľazové výrastky), ktoré sa tvoria na stene hrubého čreva a po dlhom čase sa môžu zmeniť na malígny nádor. Ak však včas zistíte príznaky rakoviny hrubého čreva a konečníka, môžete tomu zabrániť. Tieto príznaky však nemusia nevyhnutne znamenať, že máte rakovinu hrubého čreva alebo konečníka.

Môžu byť tiež spôsobené vredom v žalúdku, zápalom hrubého čreva alebo hemoroidmi. Ak sa však u Vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, v každom prípade sa poraďte s lekárom alebo špecialistom na choroby tráviaceho ústrojenstva.V poslednom štádiu ochorenia sa vyvíjajú metastázy, ktoré sa najčastejšie objavujú v pečeni a pľúcach. Ak je dokázané, lekári zvyčajne pokračujú v chemoterapii. Jeho hlavným cieľom je čo najviac oddialiť opakovanie nádoru a zvýšiť šancu pacienta na život. Bohužiaľ, pravdepodobnosť, že pacienti v záverečnej fáze prežijú 5 alebo viac rokov, je menej ako 10%.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu