Personalizovaná liečba testuje gény rakovinovej bunky konkrétneho pacienta, preto významne zvyšuje jeho šance na vyliečenie Váš sprievodca liečbou rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Rektoskopia a kolonoskopia

Kolonoskopia je endoskopická metóda, ktorá sa používa na vyšetrenie hrubého čreva. Názov „kolonoskopia“ pochádza z latinčiny a znamená „prezeranie hrubého čreva“. Prezeranie hrubého čreva sa robí pomocou flexibilnej hadičky o priemere cca 1 cm, ktorá sa volá kolonoskop.

 Ak sa vyšetruje len konečník, ide o rektoskopiu. Pri kolonoskopii je cieľom vyšetriť celé hrubé črevo. Kolonoskopom je možné prejsť až do tenkého čreva. Vtedy sa hovorí o „ileoskopii“, t.j. o „prezeraní dolnej časti tenkého čreva“. Kolonoskopia je dnes najčastejšie využívanou metódou na vyšetrenie konečníka a hrubého čreva.

Ako prebieha zákrok?

Počas vyšetrenia leží pacient na ľavom boku. Aby bola zachovaná jeho intimita, môže mať oblečené tzv. kološortky, t.j. krátke nohavice s otvorom na zavedenie prístroja. Vyšetrenie prebieha tak, že sa kolonoskop zavedie cez análny kanál do konečníka (rektum). Lekár sa potom snaží cez viaceré ohyby hrubého čreva dostať až na jeho koniec, ktorým je slepé črevo (cékum). Prívesok slepého čreva (appendix) sa pre svoj malý priesvit endoskopicky nevyšetruje. Ak nie sú prítomné ostré ohyby čreva a kolonoskop sa dá ľahko zaviesť až na koniec čreva, trvá celé vyšetrenie 15-20 minút. Ak sú však prítomné ostré ohyby čreva, ak je potrebné robiť aj iné výkony (odobratie biopsie, robiť polypektómiu, atď.) môže celé vyšetrenie trvať aj hodinu.

Biopsia je termín, ktorým sa označuje odber vzoriek. Pri kolonoskopii sa odoberajú vzorky z chorobne zmenenej sliznice hrubého čreva pomocou bioptických klieští. Tento odber je nebolestivý a len vo výnimočných prípadoch môže byť spojený so zvýšeným krvácaním.

Polypektómia je výkon, pri ktorom sa odstraňujú nebezpečné polypy ( chorobne zmenená a vyvýšená sliznica, časť z polypov sa môže zmeniť na rakovinu). Pri polypektómii sa pomocou drôtenej slučky a elektrického prúdu polyp odreže, pričom sa rezné miesto súčasne koaguluje, aby nedošlo ku krvácaniu. Polypektómia nebolí. Je to preto, lebo človek necíti pálenie alebo rezanie sliznice. Bolieť môže sprievodné nafúknutie brucha alebo naťahovanie čreva. Polypektómia je invazívny výkon, ale našťastie nemá veľa komplikácii. Preto sa považuje za bezpečný výkon. Najčastejšou komplikáciou je krvácanie a najzávažnejšou komplikáciou je prederavenie čreva. Krvácanie sa vyskytuje asi u jedného zo sto pacientov, ktorý podstúpili polypektómiu. Krvácanie sa väčšinou zastaví samé alebo pomocou kolonoskopie. Prederavenie čreva je ešte zriedkavejšie a postihuje asi jedného z 1000 až 2000 polypektomovaných pacientov. Táto komplikácia sa musí väčšinou ošetriť chirurgicky.

Aké sú vhodné opatrenia pred rektoskopiou a kolonoskopiou?

  • Pred rektoskopiou stačí ísť ráno v deň vyšetrenia na stolicu, alebo užiť deň pred vyšetrením jemné preháňadlo.
  • Klystír nie je vhodný, pretože podráždi sliznicu a skreslí celé vyšetrenie.
  • Pred kolonoskopiou sa odporúča aspoň 3 dni jesť stravu, ktorá neobsahuje zvyšky - jadierka, kôstky, šupky a pod.
  • Deň pred vyšetrením sa vypije preháňadlo, ktoré vyčistí črevo od stolice.
  • V deň vyšetrenia už pacient nesmie jesť a proti smädu môže vypiť len malé množstvo čírej tekutiny.

Čo robiť po kolonoskopii?

Po diagnostickej kolonoskopii môže ísť pacient domov. Po vyšetrení je vhodné, aby pacient aktívne povypúšťal vzduch, ktorým sa črevo počas vyšetrenia nafukovalo. Nie je potrebná špeciálna diéta, odporúča sa ľahko stráviteľná strava. Po polypektómii sa odporúča prvé 4 hodiny nejesť, môže sa piť malé množstvo čírej tekutiny. Po nenáročnej polypektómii môže ísť pacient domov, prípadne sa ešte niekoľko hodín po zákroku sleduje na ambulancii. V domácom prostrední je vhodné dodržiavať fyzicky nenáročný režim, v deň zákroku konzumovať len kašovitú stravu a ďalšie dni postupne prejsť na racionálnu výživu. V prípade vzniku bolestí alebo spozorovania krvi v stolici je potrebné ihneď konzultovať lekára. Po náročnej polypektómii je vhodné pacienta aspoň 24 hodín sledovať na lôžkovom oddelení.

Je kolonoskopia bolestivá?

Veľa ľudí má obavy a strach z kolonoskopie, lebo sa hovorí, že ide o veľmi bolestivé vyšetrenie a aj preto sa mu vyhýbajú. Pravdou je, že kolonoskopia nie je príjemným vyšetrením a niekedy môže byť spojená aj s bolesťou. Sledovať zmeny na črevnej sliznici je možné len po rozfúknutí črevného priesvitu, pričom priveľké rozfúknutie je bolestivé. Ďalšou príčinou bolesti môže byť naťahovanie čreva pri prechode veľmi ostrými črevnými ohybmi. Hoci mať obavy pred neznámym vyšetrením je úplne normálnou a prirodzenou reakciou, strach nemusí byť opodstatnený. Existujú totiž spôsoby, ako možno nepríjemné pocity alebo bolesť zmierniť a odstrániť.

Ako možno predísť prípadnej bolesti?

Veľmi dôležité je vytvoriť atmosféru dôvery medzi pacientom a lekárom. Pravdivé informovanie o priebehu vyšetrenia, dobré slovo a povzbudenie dokážu neraz nahradiť podávanie liekov proti bolesti, uspávacích prostriedkov alebo celkovú anestézu. Ďalším spôsobom, ako možno minimalizovať nepríjemné pocity spojené s kolonoskopiou, je podanie liekov pomocou injekcie. Tomuto spôsobu sa hovorí premedikácia. Najčastejšie sa podávajú lieky, ktoré majú upokojujúci účinok, alebo navodzujú spánok (hypnotiká, sedatíva). Vyše 95% pacientov si po moderných hypnotikách na vyšetrenie vôbec nepamätá. Premedikácia by mala byť ponúknutá každému pacientovi. V prípade, že ju lekár zabudne ponúknuť, môže sa jej pacient dožadovať. Podmienkou podania premedikácie je, aby mal pacient doprovod. U extrémne citlivých pacientov je najlepším spôsobom, ako predísť nepríjemnému zážitku z kolonoskopie, celková anestéza.

Čo je to virtuálna a kapslová kolonoskopia?

Pri virtuálnej kolonoskopii sa črevo vyšetruje pomocou počítačovej tomografie a pri kapslovej kolonoskopii pomocou kapsle, ktorú pacient prehltne ústami. Pre pacienta sú uvedené metódy lákavé najmä preto, lebo sa nepoužíva kolonoskop. Pri obidvoch vyšetreniach je však takisto potrebná dôkladná príprava. V prípade virtuálnej kolonoskopie sa okrem toho do čreva cez konečník vháňa vzduch, čo môže pacient vnímať ako nepríjemný až bolestivý podnet. Aj malé množstvo stolice v čreve môže spôsobiť, že výsledok virtuálnej alebo kapslovej kolonoskopie nie je spoľahlivý. Navyše, ak sa pri týchto vyšetreniach nájde patologický nález alebo niečo podozrivé, odporúča sa opäť klasická kolonoskopia. Len pomocou nej je možné odoberať biopsie, uskutočňovať polypektómiu, zastavovať krvácanie alebo robiť rôzne iné liečebné výkony. Preto si myslím, že virtuálna a kapslová kolonoskopia nemôžu nahradiť klasickú kolonoskopiu.