Personalizovaná liečba testuje gény rakovinovej bunky konkrétneho pacienta, preto významne zvyšuje jeho šance na vyliečenie Váš sprievodca liečbou rakoviny hrubého čreva a konečníka.

Pýtali ste sa

1
Reoperácia hrubého čreva (27. 06. 2012)

Dobrý deň. Som po reoperácii hrubého čreva / 7.6.12 / , bolo mi doporučené cvičiť rehabilitačné cvičenia no nikto mi nevisvetlil aké cviky to sú. Nerada by som si ublížila , no nechcem ani nič zanedbať.Viete mi prosím poradiť nejaké cviky ?

Odpoveď:

Nevieme aký typ operácie a pre akú diagnózu bol vykonaný. Podľa môjho názoru tri týždne po poslednej operácii sú ešte priskoro na fyzickú aktivitu. Odporučili by sme konktovať operatéra, resp. lekára, ktorý odporučil rehabilitáciu, aby ju bližšie špecifikoval.

MUDr. Vladimír Kostka

 
Kolorektálny karcinóm- problémy po operácii (26. 06. 2012)

Dobrý deň, manželovi (48) bol v októbri diagnostikovaný kolorektálny karcinóm (bez metastáz).Po rádioterapii a chemoterapii bol v januári operovaný- s illeostómiou. V apríli mu bol vývod odstránený. Teraz je 2 mesiace po operácii a stále má problémy so stolicou. Po varenom jedle má hnačky. Sú časté a prudké.Niekedy sú okamžite po jedle, inokedy až po troch, štyroch hodinách. Jedná sa o malé kúsky stolice, ktoré v sebe nedokáže udržať. Je to normálny pooperačný stav? Už ma nás to začína znepokojovať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Stavy s poruchou pasáže (hnačky alebo zápchy) po resekcii hrubého čreva sú bežné, často však aj prechodné. Záleží na tom, aký typ a rozsah operácie-črevnej resekcie bol vykonaný. Dva mesiace po poslednej operácii sú ešte primeraný interval na prechodné poruchy pasáže. Odporučili by sme konkatkovať pracovisko, kde bola operácia vykonaná, resp. kontaktovať operatéra so žiadosťou o vysvetlenie ohľadne vykonaných operácii.

MUDr. Vladimír Kostka

 
Polyp D12 a K57 (14. 06. 2012)

Mam tieti dva diagnozy ,polip mi bol na kolonoskopii odstraneny,moze opet narast ako dlho trva dióba kym narastie novy polip kolko rokov alebo mesiacov,ma vplyv cervene maso na jeho vznik ako zuístim ze mam zase alebo na inom mieste ,ak so velmi krvacala pri kolonoskopii ako lekar videl dalsi mozny polip pretoze na obrazovke som videla iba krvavu machulu polip bol strapkovity 1cm na tenkej stopke,sama som ho nasla pri moceni do misi na chirurg oddeleni,biely presne ako karfiol tak vyzeral

Odpoveď:

Dobrý deň.
Podľa Vami poskytnutých údajov sa jednalo pravdepodobne o vilózny adenóm, veľkosti 1cm, lokalizáciu na hrubom čreve ste presnejšie neudali.
Ďalší postup závisí od histologického vyšetrenia odstráneného polypu (pravdepodobnosť, že by sa jednalo už o rakovinu v danom prípade je štatisticky cca 10%).
Krvácanie, ktoré ste pozorovala, je bežná komplikácia, resp. stav, vyskytuje sa v 2-24% prípadov po odstránení polypu.
Ďalšiu kontrolu - kolonoskopické vyšetrenie (ak sa jednalo na histológii len o vilózny adenóm) by ste mali absolvovať najneskôr do 3 rokov, za predpokladu, že pri vyšetrení, ktoré ste absolvovali prezrel endoskopista celé hrubé črevo (až do poslednej časti tenkého čreva, do terminálneho ilea). Ak nie, malo by sa vyšetrenie zopakovať, najneskôr v intervale 6-12 mesiacov.

MUDr. Richard Reis, PhD.

 
inkontinencia a erektilna disfunkcia (08. 06. 2012)

Pišem za svojho manžela, ktoreho velmi trapia tieto dve veci.V aprili tohto roku bol na operacii hrubeho čreva-karcinom, beri lieky na spanie a stalo sa mu v noci že mu unikol moč- asi 3 krat od operacie.Druha vec čo ho trapi je, že ma pri styku vyron semena, ale ud nie je prekrveny, stoporeny, jednym slovom nestoji.Velmi ho to trapi a boji sa že sa mu niečo pri operacii porušilo.Dakujeme za odpoved

Odpoveď:

Predpokladám, že manžel bol na operácii, pri ktorej bola odstránená "dolná" časť hrubého čreva (rectum). Funkčné urologické komplikácie po resekcii rekta pre karcinóm sú pomerne bežné (v priemere okolo 30%, častejšie u mužov 4:1) a ich výskyt varíruje od lokalizácie nádoru, jeho veľkosti a samotnej chirurgickej techniky, ktorá v súčasnej dobe kladie dôraz na nervy šetriace techniky v tejto oblasti, čo je často veľmi náročné vzhľadom na anatomické pomery v malej panve a lokálnu pokročilosť ochorenia. Dolná časť urologického traktu súvisí, resp. je v tesnej blízkosti hrubého čreva resp. konečníka, preto môže dochádzať k prerušeniu niektorých vetiev nervových plexov v danej oblasti (hypogastrický plexus, pudendálne nervy, atď.). Často sú spomínané príznaky prechodné a odporúča sa spolupráca pacienta, kolorektálneho chirurga, resp. ošetrujúceho lekára a urológa, pri monitoringu príznakov, prípadnej rehabilitácii panvového dna a v neposlednom rade pri možnej liečbe, napr. pri erektIlnej dysfunkcii po konzultácii s urológom liečba inhibítormi PDE-5.

MUDr. Vladimír Kostka

 
Kolorektalny karcinom (08. 06. 2012)

Dobry den, mojej mame bol diagnostikovany kolorektalny karcinom 6 cm a taktie nalez na peceni 1 cm. Onkolog odporuca operaciu a oziare, chirurg oziare a operaciu. Mama by nechcela umely vyvod creva. Nalez na peceni je tak maly ze nevedia urcit ci je to metastaza. Viete mi poradit aky postup liecby je lepsi a ako sa da zistit ci nalez na peceni je metastazou. Dakujem

Odpoveď:

Dôležitá je lokalizácia nádoru, či sa jedná o 6cm veľký nádor hrubého čreva, alebo o nádor konečníka 6cm od análneho zvierača. V prípade nádoru na konečníku (rectum) je ešte dôležitá jeho invázia do črevnej steny, resp. klinické štádium ochorenia, podľa ktorého sa rozhoduje aj o predoperačnej rádioterapii, operačnom výkone a následnej pooperačnej liečbe.
V prípade nádoru na ostatných častiach hrubého čreva (okrem konečníka) pacient podstúpi najprv operáciu s odstránením nádoru s časťou hrubého čreva a spádovými lymfatickými uzlinami. Po histologickom vyšetrení chirurgicky odstránených častí pacient podľa výsledku a rozhodnutia onkológa absolvuje ďalšiu liečbu, resp. po spolupráci onkológa a chirurga v prípadne nutnosti ďalšiu operáciu (napr. ak nebola metastáza odstránená v rámci jednej operácie).
Čo sa týka nálezu na pečeni, pri kolorektálnom karcinóme sa rutinne vykonáva CT vyšetrenie. Do úvahy ešte pripadá MRI, USG, príp. PET/CT. Definitívne potvrdenie či sa jedná o metastázu alebo nie určí až patológ. Buď zo vzorky tkaniva z uvedeného ložiska, prípadne z celého odstráneného ložiska. K otázke o umelom vývode čreva (máme na mysli hrubé črevo) rozlišujeme dočasný vývod a definitívny. Pokiaľ je nádor uložený príliš nízko s prerastaním do análnych zvieračov operácia spočíva v amputácii konečníka s definitívnou stómiou (vývodom). Niekedy sa robia aj dočasné vývody(aj hrubého aj tenkého čreva), napr. pri nedostatočnej príprave hrubého čreva pred operáciou, alebo pri lokálne pokročilom náleze pred rádioterapiou, alebo pri operáciách vykonávaných v akútnom štádiu pri nádorom spôsobenej črevnej nepriechodnosti.
Záverom môžeme konštatovať, že pokiaľ bol Vašej mame diagnostikovaný kolorektálny karcinóm, základom liečby je chirurgický zákrok, ktorý je jedinou možnosťou ako sa dá nádor odstrániť.

MUDr. Vladimír Kostka

 

 
Prozba (07. 06. 2012)

dobry den prosim vas chcel by som sa spitat mam bolest v zatku ked som si hmatal tu bolezt zistil som ze poviem to ludsky v rit.venci a nahmatal som si hnet na začiatku niečo v podobe pevnej guličky,bojim sa ze by to bolo niečo zle? ešte som nemal stolicu o by to mohlo byt? dakujem

Odpoveď:

Môže sa jednať o hemoroid, análny polyp, alebo iný nádor. V každom prípade by bolo vhodné navštíviť lekára (ideálne chirurga) a absolvovať vyšetrenie cez konečník doplnené minimálne rektoskopiou.

MUDr. Vladimír Kostka

 
Operácia žlčníka (30. 05. 2012)

Dobrý deň p. doktor, chcela by som sa opýtať po akej dobe od operácie žlčníka je možné začať s cvičením (bicyklovanie, plávanie, cviky na brucho a nohy). Rekonvalescencia prebieha dobre. Ďakujem

Odpoveď:

Dobrý deň.
Ak bola operácia žlčníka plánovaná, nekomplikovaná, vykonaná laparoskopicky - plávať môžete už po 3-4 týždňoch, s väčšou námahou (bicykel, cviky na brucho, nohy..) by ste mali počkať aspoň 6 tyždňov.
Ak bola operácia vykonaná klasicky, prípadne komplikovanejší nález, resp. priebeh - mali by ste s fyzickou námahou počkať minimálne 6 tyždňov (dovtedy len námaha rovnajúca sa noseniu bremena o hmotnosti 3, maximálne 5 kg) a so športovaním naplno 10-12 tyždňov.
Časové intervaly sa možno zdajú dlhé, avšak zhojenie svalovej fascie vyžaduje svoj čas a urýchlením zaťažovania sa vystavujete riziku jej nedokonalého zhojenia a vytvorenia prietrže v jazve, čo Vám hodnotné športovanie nakoniec podstatne oddiali, prípadne až znemožní.

MUDr. Richard Reis, PhD.

 
Rakovina hrubeho creva a docasny umely vyvod_chemoterapia (29. 05. 2012)

Dobry den, po chyrurgickom odstraneni karcinomu lekari odporucaju zacat s chemoterapiou a po prvych dvoch cykloch chemoterapie odstranit docasny umely vyvod (bol urobeny "pre istotu" bez vedomia pacienta - dost velka psychicka zataz) )a nasledne pokracovat v chemoterapii. Aka je vasa skusenost, bude mat telo silu pocas chemoterapie zvladnut tuto zataz alebo odstanit umely vyvod pred zacatim chemoterapie. Dakujem

Odpoveď:

V otázke nepíšete niektoré dôležité fakty pre jednoznačnú odpoveď (vek pacienta, celkový stav, typ karcinómu, štádium, či bola operácia plánovaná alebo robená v akútnom štádiu, či sa jedná o vývod tenkého alebo hrubého čreva).
Odstránenie vývodu (tenkého alebo hrubého čreva) je rutinný výkon, ktorý vo väčšine prípadov nie je spojený s výraznejšími problémami a komplikáciami (ktoré samozrejme môžu byť vždy) - preto by ho mal zvládnuť aj pacient počas chemoterapie (každý pacient sa podrobne kontroluje a operačnú záťaž a riziko dôkladne zváži onkológ, internista aj anesteziológ). Najmä zanorenie ileostómie (vývod tenkého čreva, ktorý sa najčastejšie robí ako "poistka" po resekciách hrubého čreva a konečníka), je pomerne jednoduchý výkon.

MUDr. Richard Reis, PhD.

 
Hrube crevo (12. 05. 2012)

pekne zdravim pan doktor ja mam taki problem z hrubim crevom nafukuje ma boli ma mam silne vetry velmi silne a mam hnacki a zapchy bol som aj u gastro a udajne to bolo v poriadku ze mam dizmikrobiu moc tmu neverim poradte mi co to moze bit lebo tie vetry su hrozne a ta bolost brucha dakujem spozdravom Dusan

Odpoveď:

Príčinou nadmernej tvorby môže byť skutočne porušenie mikrobiálnej rovnováhy
v hrubom čreve - najčastejšie antibiotickou liečbou alebo poruchy trávenia prijatej potravy – pri ochoreniach žalúdka, pankreasu, pečene, žlčníka a žlčových ciest, tenkého i hrubého čreva. Z uvedených dôvodov je vhodné absolvovať kompletné vyšetrenie tráviaceho traktu. Z vyšetrení by sme odporučili ultrazvukové vyšetrenie brucha - vyšetrenie pečene, žlčníka a žlčových ciest, pankreasu, gastroskopické vyšetrenie - vyšetrenie pažeráka, žalúdka dvanástnika, kolonoskopické vyšetrenie - vyšetrenie hrubého čreva. V prípade negatívnych nálezov je možné ešte zvážiť vyšetrenie kapsulovou endoskopiou - kedy sa prehltne malá „kapsula“, ktorá má vo vnútri zabudovanú kameru a môže vyšetriť aj úseky najmä tenkého čreva, ktoré nie sú dostupné pri gastroskopickom ani kolonoskopickom  vyšetrení. Z preventívnych dietetických opatrení na zníženie tvorby plynov v tráviacom trakte sa odporúča  jesť  pomaly
a v menších množstvách. Ako doplnok možno vyskúšať Espumisan 2 kapsuly 3-5x denne.

MUDr. Vladimír Kostka

 
Karcinom žalúdka (11. 05. 2012)

manžel je po operácii žalúdka v r.2007, v r.2011mu urobili jejunostomiu pre opakované zvracanie.Žiadne vyš.pred operáciou nepotvrdili prítomnosť metaztáz, ale ani po oper.po opakovaných vyš. T.č. nastúpili hnačky, bolesti v dutine brušnej,a ani vracanie sa nezlepšuje.Pod stomiou je zúženie podľa pasaže na 1,2cm, podľa CT na 0,4cm. Čo by sa dalo ešte urobiť. Chemo bolo prerušene pre infekt dých.ciest a následne oslabenie celého organizmu

Odpoveď:

Jejunostómia - operačné zavedenie tenkej hadičky do tenkého čreva za účelom zabezpečenia výživy - sa zvykne zavádzať, ako dočasná nutritívna jejunostómia (krátkodobá - max. 6 týždňov) na podporu výživy u pacientov po niektorých typoch operácii alebo ako trvalá vyživovacia jejunostómia, keď už nie je možné iným spôsobom vyživovať pacienta, t.j. pri nemožnosti prehltnúť potravu alebo pre nepriechodnosť z dôvodu zúženia niektorej z „horných“  častí tráviacej trubice s následným zvracaním, príp. pri lokálne pokročilom ochorení v oblasti žalúdka alebo pažeráka, pri nemožnosti ich chirurgického riešenia. V takom prípade sa jedná o definitívnu vyživovaciu jejunostómiu. Nevieme aká operácia bola vykonaná v r.2007. Predpokladáme, že odstránenie časti alebo celého žalúdka, pokiaľ sa jednalo o karcinóm žalúdka.

Jejunostómia v roku 2011 bola pravdepodobne vykonaná ako definitívna vyživovacia jejunostómia.

Otázne je, kde sa nachádza zúženie, ako bolo vyšetrené(vypitie kontrastnej látky alebo podanie kontrastnej látky cez jejunostómiu) a aké ťažkosti spôsobuje. Môže pacient prijímať potravu (pravdepodobne len tekutiny) cez ústa alebo len sondou? Bráni zúženie pasáži výživy cez sondu alebo robí iné klinické ťažkosti? Vzhľadom na nedostatok relevantných údajov by sme odporúčali kontaktovať pracovisko, kde bola primárna operácia a následne jejunostómia vykonaná.

MUDr. Vladimír Kostka

 
Operacia konecnika (06. 05. 2012)

moj otec je po operacii konecnika urobili mu vyvod a 3 tyzdne po operacii ma stale neznesitelne bolesti konecnika ze si nemoze ani sadnut je to normalne ako dlho trva nez sa mu rana zahoji

Odpoveď:

V prvom rade, ak má otec neznesiteľné bolesti a medikácia, ktorú má, je nedostatočná, mal by rozhodne navštíviť svojho lekára, resp. ošetrujúceho chirurga na kontrolné vyšetrenie!

Predpokladám, že sa jednalo o operáciu rakoviny konečníka. Neuvádzate, či vývod bol len riešením z núdze (to znamená pri neoperabilnom náleze) alebo naopak ako definitívne riešenie po tzv. amputácii konečníka (to znamená odstránenie celého konečníka, ak je nález príliš nízko na to, aby sa dala zachovať funkcia zvieračov, a tým prirodzená cesta vyprázdňovania). V prvom prípade sú bolesti následkom pokročilosti ochorenia a prerastania do okolia. V druhom prípade, po radikálnej operácii, sa rana na hrádzi často hojí niekoľko týždňov, nakoľko po odstránení konečníka vzniká (správnejšie zostane) v malej panve veľká dutina, ktorá sa musí postupne prehojiť (prejazviť).

Situáciu často komplikuje prítomna infekcia, rany po uvedenej operácii sa na hrádzi často hoja komplikovane. Ďalším možným zdrojom bolesti môže byť pred alebo pooperačné ožarovanie danej oblasti.

Záverom - treba navštíviť svojho lekára - skontrolovať lokálny nalez, či sa rana primerane hojí, či nie je prítomná infekcia, event. iný problém na riešenie a podľa toho upraviť liečbu: lokálne ošetrovanie a primerane silná analgetická liečba. Pacient by v žiadnom prípade nemal trpieť neznesiteľnými bolesťami, pokiaľ sa dá, bolesť redukovať na minimum.

MUDr. Richard Reis

 
Odstránený polyp krváca (28. 03. 2012)

počas kolonoskopie mi bol odstránený polyp na hrubom čreve, začala som silno krvácať, prečo aj 2. deň po kolonoskopii mám zapáchajúcu stolicu s krvou aj zrazeninami, čo robiť, bolesti nemám, ako dlho trvá kým narastie nový polyp na tom istom mieste?? ďakujem krásne

Odpoveď:

Krvácanie po endoskopickej polypektómii (odstránení polypu hrubého čreva počas kolonoskopie) sa vyskytuje podľa rôznych súborov od 2 do 24 %, čiže sa jedná o bežnú komplikáciu. Závažnosť krvácania môže byť od jemného presakovania až po silné arteriálne krvácanie. Vo Vašom prípade je potrebné navštíviť lekára: skontrolovať laboratórne výsledky a podstúpiť kontrolnú kolonoskopiu. Podľa výsledkov a nálezu vyšetrujúci odporučí ďalší postup: lieky, pozorovanie v nemocnici prípadne ďalšie úkony (nie je vylúčená ani chirurgická revízia).

Podľa lokálneho nálezu z Vašej prvej kolonoskopie (vzhľad polypu, jeho veľkosť), výsledku histológie sa stanoví interval ďalšej kolonoskopickej kontroly, a to:

Ak bol polyp malý (do 1 cm), zistený bol okrem neho maximálne ešte 1 ďalší, histológ nájde v preparáte len tzv. ľahké dysplázie (t.zn. zmeny v normálnom tkanive) - stačí kontrola o 5-10 rokov.

Ak bolo polypov viac, alebo boli väčšie ako 1 cm, alebo sa v niektorom našli tzv. ťažké dysplázie - je nutná kontrola už o 3 roky.

Z uvedeného si môžete odvodiť približný odhadovaný časť rastu polypov.

MUDr. Richard Reis

 

Krvácanie po endoskopickom odstránení polypu je bežnou komplikáciou a vyskytuje sa v rozmedzí 0,3-6,1%. Krvácanie sa môže objaviť ihneď po polypektomii, alebo s odstupom niekoľkých hodín, resp. dni až týždňov (4 týždne). Závažnosť krvácania môže byť od drobného presakovania krvi až po arteriálne krvácanie s nutnosťou okamžitej revízie. Riziko krvácania je závislé od veľkosti a typu polypu, techniky polypektómie a hemokoagulačného statusu pacienta. U väčšiny pacientov je pri krvácaní po polypektómii možné postupovať konzervatívne (sledovanie pacienta, podávanie hemostyptík), event. skontrolovať prípadne ošetriť krvácanie endoskopicky, pri závažnom krvácaní a zlyhaní konzervatívnej a endoskopickej liečby je nutné chirurgické ošetrenie krvácajúceho miesta.

Čo sa týka opätovného nárastu polypu, príp. objavenie sa polypu na tom istom mieste, sú nutné následné endoskopické, resp. endobioptické kontroly podľa výsledku histológie a veľkosti odstráneného pôvodného polypu. Sledovanie je dôležité v rámci prevencie vzniku kolorektálneho karcinómu. Interval medzi jednotlivými endoskopickými kontrolami určuje podľa vyššie uvedených kritérií

MUDr. Vladimír Kostka

 
Polyp hrubého čreva (28. 03. 2012)

môže polyp hrubého čreva 1O mm byt zhubný??? Môže sa tento polyp šíriť aj do iných orgánov, prečo som krvácala pri jeho odstránení, aký čas treba kým narastie nový polyp?? narastie na tom istom mieste?? dakujem

Odpoveď:

Krvácanie po endoskopickom odstránení polypu je bežnou komplikáciou a vyskytuje sa v rozmedzí 0,3-6,1%. Krvácanie sa môže objaviť ihneď po polypektómii, alebo s odstupom niekoľkých hodín, resp. dní až týždňov (4 týždne). Závažnosť krvácania môže byť od drobného presakovania krvi až po arteriálne krvácanie s nutnosťou okamžitej revízie. Riziko krvácania je závislé od veľkosti a typu polypu, techniky polypektomie a hemokoagulačného statusu pacienta. U väčšiny pacientov je pri krvácaní po polypektómii možné postupovať konzervatívne (sledovanie pacienta, podávanie hemostyptík), event. skontrolovať prípadne ošetriť krvácanie endoskopicky, pri závažnom krvácaní a zlyhaní konzervatívnej a endoskopickej liečby je nutné chirurgické ošetrenie krvácajúceho miesta.

Čo sa týka opätovného nárastu polypu, príp. objavenie sa polypu na tom istom mieste, sú nutné následné endoskopické, resp. endobioptické kontroly podľa výsledku histológie a veľkosti odstráneného pôvodného polypu. Sledovanie je dôležité v rámci prevencie vzniku koloretálneho karcinómu. Interval medzi jednotlivými endoskopickými kontrolami určuje podľa vyššie uvedených kritérií.

MUDr. Vladimír Kostka

 

Dobrý deň, 10 mm polyp hrubého čreva môže byť zhubný, v 1-10% prípadov. Pri pozitívnom náleze histológie z polypu (čiže sa jedná už o rakovinu) je šírenie do lymfatického riečiska a iných orgánov teoreticky možné, ale pri uvedenej veľkosti polypu je to riziko úplne minimálne.

Krvácanie po odstránení polypu je bežná komplikácia (v 2-24 % prípadov), môže mať viacero príčin: lokálny nález, veľkosť polypu, jeho uloženie, zvolená technika polypektómie, poruchy krvnej zrážanlivosti, lieky.

Čas na narastenie nového polypu je veľmi zložitá otázka. Za predpokladu, že po výkone nemáte v čreve žiaden ďalší polyp, je minimálna doba popisovaná v literatúre 3 roky. Závisí to však od veku, genetiky, výsledku histológie z polypu odstráneného pri poslednom vyšetrení a mnoho ďalších faktorov.

Polyp môže na tom istom mieste narásť len za predpokladu, že bola ponechaná časť pri jeho odstránení, buď cielene (tzv. technika piece meal, postupné zmenšovanie väčšieho polypu) alebo ako neodstránený zvyšok - z technických problémov, krvácanie, prehliadnuté, a podobne.

MUDr. Richard Reis

 
Hematomy na peceni (28. 03. 2012)

dobry den surne vas prosim o radu sestra je v zahranici nasla si hrcu nad zaludkom bola na sono ale tam jej zistili hematomy na peceni ale nevedia co je ta hrca pretoze ju na dotyk velmi boli tak vylucili hematom prosim vas ako dalej pokracovat co by to mohlo byt velmi sa o nu bojim a este sa jej stava ze odpadava a preberie sa po nejakom kratsom case za vasu odpoved a radu vam zo srdca dakujem d

Odpoveď:

Pri bolestiach brucha, príp. hmatnej "hrči" v nadbrušku sú odporúčané vyšetrenia:

  • Fyzikálne vyšetrenie chirurgom
  • Gastroskopia
  • Ultrasonografia, event. USG s kontrastom
  • CT vyšetrenie, event. CT s kontrastom

Pravdepodobne ste mali na mysli hemangiomy, nie hematomy, ale v každom prípade bude vhodné doplniť spomínané vyšetrenia.
 

MUDr. Vladimír Kostka

 
Pečeňové metastázy kolorektálneho karcinómu (27. 03. 2012)

Dobrý deň,veľmi by ma zaujímala prognóza pacienta s 2 pečeňovými metastázami kolorektálneho karcinómu. Ďalej by som rada vedela, ako sa môžem dostať k informácii, o aký typ génu ide, pretože by som bola veľmi rada, ak by sa do onkologickej liečby pridal liek Cetuximab. Za Váš čas vopred ďakujem! Žatková

Odpoveď:

Liečba  a prežívanie  sú  výrazne  odlišné  v závislosti  od  resekability  ochorenia. Iniciálne resekabilné  ochorenie  sa  vyskytuje  v  cca  10-20%  prípadov. Iba  u  pacientov 
s resekovaným ochorením môžeme očakávať 5-ročné prežívanie na úrovni 40% a 10-ročné prežívanie  dosahujúce  26%.  U pacientov  s neresekovaným  ochorením  sú  výsledky 5-ročného prežívania zlé(cca 8%).  


Vyšetrenie génu K-RAS ako prediktívneho markera pre anti EGFR liečbu  indikuje v súlade s indikačnými kritériami klinickej onkológie  onkológ alebo patológ.  Informácia o divokej forme event. o mutačnom stave génu K-RAS umožňuje vybrať vhodnú liečebnú alternatívu pre konkrétneho pacienta vrámci konceptu personalizovanej terapie.  

MUDr. Vladimír Kostka